Křesťané – vymývači afrických mozků

16. 07. 2014 12:15:27
Katolíci, Baptisti, Presbyteriáni, Svědci Jehovovi, Mormoni, všichni tito i další věrozvěsti zavlekli do Kamerunu jejich církve a víru. Příchod prvního misionáře Alfreda Sakera do této nejrozmanitější africké země se datuje do poloviny devatenáctého století. Od té doby se křesťanství šíři Kamerunem tak rychle, že zde dnes nenajdete člověka, který nevěří v křesťanského boha (asi 20% vyznává islám – ten nebyl do Kamerunu zavlečen věrozvěsty, nýbrž nomády ze severu Afriky, kteří se v Kamerunu usadili zhruba před 200 lety). Jak fungují křesťanské církve, co přinášejí a berou Africe?

Dnes mě okradli v kostele o pět tisíc franků“, říká trochu s nadsázkou můj sedmdesátiletý přítel Jerry, který chodí do kostela pravidelně každou neděli. (pozn. 5000 CFA je asi 200 Kč, tento obnos uživí jednu rodinu v Kamerunu na týden)

Úplně mi vyprázdnili kapsy“, zase stroze konstatuje má čtyřicetiletá kamarádka Doris.

Budiž odpuštěno této ženě za to, že byla jednou ze tří manželek již zesnulého muže“, naslouchám jednomu z knězů baptistického kostela ve vesnici Big Babanki na severozápadě Kamerunu v průběhu pohřebního přednesu, „naše církev neumožňuje polygynii“, pokračuje kněz, o kterém se později dozvídám, že má tři manželky, velký dům a drahou toyotu hilux.

Ani si nezapamatoval jméno zesnulé, matky mého nejlepšího kamaráda Ernesta Vunana. Po desetiminutovém přednesu o škodlivosti mnohoženství a vyjádření soustrasti pozůstalým pokračuje kněz už úplně z cesty: “naše církev musí z něčeho žít“, a posílá asi osmileté děti s kloboukem do řad truchlících s prosíkem o finanční příspěvek. Během půl hodiny tak učini třikrát, dokud si není jist, že všichni nedali všechno, co měli po kapsách a peněženkách. Obřad končí a já se s ostatními i nebožkou uloženou v rakvi vydáváme na státem zakázaný tradiční obřad na zahradu nejstaršího syna zemřelé, Ernesta. Tradiční tanečníci Dju Dju, kteří mají schopnost komunikovat se zemřelými, ženské tance, poslední pomazání palmovým olejem, několikahodinové proslovy pozůstalých, to vše se odehraje na pohřbu dle tradic lidí z lesa (Kedjom-Keku překladu Lidé z lesa), který trvá celých sedm dní. Pohřeb spíš připomíná open air festival a všichni oslavují, tančí a těší se z toho, že jejich matka, kamarádka a rádkyně v jedné osobě měla krásný a dlouhý život (dožila se úctyhodných 82 let).

Proč Kamerunci přejímají křesťanské tradice, proč chodí do kostelů, kde je okrádají o peníze, které pak kněží využívají ke svému blahobytu, co od boha a církevních hodnostářů vlastně očekávají?“, ptám se skoro denně sám sebe.

Když jsem poprvé před šesti lety navštívil Kamerun a viděl kostel na každém kroku, k tomu všudypřítomné úsměvy na tvářích Kamerunců, měl jsem dojem, že právě tady má víra v „našeho“ boha největší smysl. Dává lidem naději, sdružuje je a pomáhá jim ke vzdělání. Dnes po více jak dvou letech prožitých v této krásné zemi mám úplně jiný názor.

S příchodem křesťanství do Kamerunu se začala zvyšovat gramotnost místních lidí. Misionáři stavěli a stále staví nové školy, vedle nichž ale nikdy nezapomenou vybudovat kostel, kam musí žáci povinně chodit. V horské oblasti Kedjom-Keku tomu není jinak. Gramotnost je tu ale o poznání nižší než jinde v Kamerunu. Dlouho jsem nemohl přijít na to proč. Teď už to ale vím. Nezanedbatelná část populace jsou muslimové, kteří byli nuceni chodit do křesťanského kostela také, což jim pochopitelně nešlo na mysl, a proto raději nechodili ani do školy.

Dokonce i dnes americký misionář Tom, který žije v této oblasti už třicet let a vede zde baptistický kostel, vysílá své dcery do muslimských oblastí. Ty se každý týden snaží přesvědčit uvolněné vyznavače islámu k nedělní návštěvě jejich kostela. Místní muslimové patří mezi nejbohatší obyvatele, proto se snahám Toma ani nedivím. Ačkoli sám už vlastní kromě několika aut, velké vily i dvě soukromá letadla. Zřejmě mu to ale nestačí.

Šíření křesťanství pouze navazuje na koloniální doby a využívá důvěry a víry Afričanů ke své zvyšující se moci a síle na celém světě. Afrika je jediným světadílem, kde lidská populace roste více jak dvěma procenty ročně a misionáři to moc dobře vědí. Neshledávají rychle rostoucí populaci jako problém, nýbrž jako výhodu šířit náboženství, které nemá s africkými tradicemi a kulturou nic společného a profitovat na jejich neznalostech a slepé víře, že to s nimi tito lidé a Bůh myslí dobře. Namísto osvěty týkající se problému přelidnění, pohlavních nemocí, devastaci původního přírodního bohatství a dalších negativních procesů dotýkajících se rozvojových zemí, zakazují Afričanům používat kondomy i antikoncepci, problém přeměny původních tropických deštných lesů na plantáže zachraňují slovy „Bůh to všechno napraví, Bůh je totiž všemohoucí“. S trochou nadsázky tak lze říci, že pouze vymývají Kameruncům mozky ku svému prospěchu a to vše ve jménu božím.

Ptám se znovu sám sebe i vás: „mají misionáři právo krást Afričanům jejich kulturu i tradice, dělat z nich slepé ovce následující pouze svého pastýře, který je vede do propasti, ze které už se nikdy nedostanou?“

Autor: Martin Mikeš | středa 16.7.2014 12:15 | karma článku: 35.99 | přečteno: 6114x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 98 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 188 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 152 |
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3507
Společně se svými kolegy z neziskové organizace Kedjom-Keku se již několik let snažíme o záchranu horského mlžného lesa na severozápadě Kamerunu. V součastnosti žiji s přestávkami už několik let právě na severozápadě Kamerunu, kde provozujeme základní školu pro děti, které doposud neměly přístup ke vzdělání. Snažím se také, zatím alespoň pasivně, zapojovat v boji proti korupci v této rozmanité africké zemi. www.kedjom-keku.com

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...